Pytania i odpowiedzi

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

 •  Czy fotowoltaika jest droga?
  Nie, sama się spłaca:
  Rata kredytu = dotychczasowa opłata za prąd. Obecnie ceny typowych systemów fotowoltaiki dla gospodarstwa domowego (4 kWp) zaczynają się już od ok. 17 tys zł. Inwestycję można sfinansować m.in. kredytem o długości nawet do 10 lat.

 • Jak szybko zwraca się instalacja PV?
  Instalacja zwraca się w ciągu średnio od 4 do 6 lat. Przy 25 letnim okresie pracy instalacji, przez prawie 20 lat mamy prąd praktycznie za darmo.

 • Czy prąd produkowany jest także w zimie?
  Tak, prąd wytwarzany jest przez cały rok, chociaż z różną intensywnością. Latem produkcja prądu jest znacznie wyższa niż zimą. Dlatego ważna jest możliwość bilansowania wyprodukowanego prądu z Twoim dostawcą (PGE, ENEA, etc.)

 • Co to jest bilansowanie?
  Bilansowanie to usługa polegająca na tym, że nadmiar energii wyprodukowanej przez Twoją instalację w lecie magazynuje się w sieci Twojego dostawcy i zużywa w zimie kiedy instalacja produkuje mniej. Prawidłowo dobrana instalacja zapewni 100% potrzebnej nam energii. Zgodnie z nową ustawą OZE bilansowaniu podlegają również przedsiębiorstwa.

 • Czy instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się, jeżeli dach domu nie jest ustawiony na południe?
  Tak, bardzo zbliżone uzyski można osiągnąć przy dachu o usytuowaniu wschód-zachód. W takim przypadku panele są montowane na dwóch połaciach dachu.

 • Jaka jest trwałość systemów fotowoltaicznych?
  Sprzedawane przez nas instalacje fotowoltaiczne objęte są 25-30 letnią gwarancją wydajności.

 • Czy są programy wsparcia na montaż instalacji?
  Tak, koszt instalacji odlicza się od podstawy opodatkowania. Oznacza to, że nasz podatek dochodowy obniży się o 18 lub 32%. Dodatkowo od 23 lipca 2019, każdy użytkownik indywidualny może otrzymać dotację na instalację o mocy do 10kW w wysokości 5 tys zł. Instalacja o mocy 4kWp będzie nas realnie kosztować nie 17tys, a mniej niż 10 tys zł. Dodatkowo przygotowujemy dla klientów wnioski o dofinansowanie wymiany kotłów na paliwo stałe na ekologiczne źródła ciepła (np. pompy ciepła), które znakomicie współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi.

 • Czy budowa elektrowni wymaga skomplikowanych formalności?
  Nie, dla instalacji o mocy do 50kW, konieczne jest jedynie zgłoszenie przyłączenia instalacji do sieci lokalnego Operatora Systemu Dystrybcyjnego. Wszystkie formalności załatwiamy za Ciebie. Po zgłoszeniu przyłączenia instalacji, Operator Systemu Dystrybucyjnego bezpłatnie wymieni licznik na dwukierunkowy.

 • Czy moduły fotowoltaiczne są podatne na uszkodzenia?
  Moduły fotowoltaiczne są bardzo mocne i odporne na uszkodzenia. Zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać niszczące działanie sił natury. Są one odporne na śnieg, deszcz, wiatr a nawet grad

 • Czy elektrownia fotowoltaiczna wymaga obsługi?
  Nie, elektrownia jest w 100% bezobsługowa – prąd produkuje się bez konieczności Twojej ingerencji. Większość instalowanych przez nas systemów fotowoltaicznych posiada wbudowany moduł komunikacyjny, najczęściej Wi-Fi. Dzięki temu możesz na bieżąco kontrolować ilość wyprodukowanej energii elektrycznej, a tym samym – ilość zaoszczędzonego prądu.

 • Czy konstrukcja dachu wytrzyma ciężar instalacji?
  Zawsze przed podpisaniem umowy na montaż instalacji, wykonujemy analizę statyczną obciążeń dachu, która potwierdza możliwość bezpiecznego montażu instalacji na dachu. Jeżeli nie ma możliwości instalacji elektrowni na dachu to można zainstalować ją na gruncie.
 • Jak długo trwa montaż?
  Wszystko zależy od wielkości instalacji. Instalacja o mocy 50kW wymaga 4-5 dni montażu.
  W przypadku średniej wielkości gospodarstwa domowego są to 1-2 dni.

Pompy Ciepła / Fotowoltaika – Przytyk, Zakrzew, Potworów, Rusinów, Klwów, Odrzywół, Radzanów, Stara Błotnica, Jedlińsk, Radom