Fotowoltaika

PODSTAWOWE ELEMENTY INSTALACJI PV:

  • Moduły fotowoltaiczne – jest to najbardziej widoczna część całej Instalacji. Wykorzystując efekt fotoelektryczny, wytwarzają energię elektryczną z promieniowania słonecznego.
  • Falownik (inwerter) – jego głównym zadaniem jest przetworzenie napięcia stałego generowanego przez panele fotowoltaiczne na napięcie przemienne o pożądanych parametrach. Dodatkowo falownik jest odpowiedzialny zbieranie danych o produkcji energii z paneli. Gdy podłączymy go do sieci Ethernet jesteśmy w stanie analizować produkcję, pogodę, parametry sieci elektrycznej, ewentualne alarmy generowane przez falownik.
    MIKROFALOWNIK jest rozwinięciem instalacji fotowoltaicznej: zamiast  jednego falownika mamy kilka do których moduły fotowoltaiczne podłączone są OSOBNO – wówczas każdy działa samodzielnie. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
  • Rozdzielnica prądu stałego (DC) – jest to urządzenie, pozwalające na zainstalowanie zabezpieczeń przeciwprzepięciowych oraz nadmiarowo-prądowych, chroniących instalację fotowoltaiczną po stronie napięcia stałego.
  • Przewody solarne – służą do połączenia paneli PV między sobą, a także do falownika.
  • System montażowy – system umożliwiający montaż modułów PV na różnych typach i powierzchniach dachowych lub na gruncie.

Zobacz jak wygląda montaż na dachówce ceramicznej.

  • Instalacja odgromowa – zabezpiecza instalację wewnętrzną przed przeskokiem napięcia z wyładowań atmosferycznych.
  • Licznik dwukierunkowy – zlicza energię pobraną oraz oddaną nadwyżkę produkcyjną do sieci.

CZY INSTALACJA DZIAŁA TYLKO W SŁONECZNE DNI ?

Do działania instalacji fotowoltaicznej wystarczy rozproszone światło.
Ogniwa wysokiej jakośći mogą w pochmurne dni produkować zaledwie 1 proc. mniej energii niż w dni słoneczne.
Wydajność paneli fotowoltaicznych, jest wyższa, gdy na zewnątrz jest chłodniej.
W gorące dni wydajność PV spada.

Pompy Ciepła / Fotowoltaika – Przytyk, Zakrzew, Potworów, Rusinów, Klwów, Odrzywół, Radzanów, Stara Błotnica, Jedlińsk, Radom