MIKROINWERTERY – baza wiedzy

APsystems |  The global leader in multi-platform MLPE technology
Enphase - SegenSolar GmbH

Dlaczego mikroinwertery?

Ostatnio pojawiają się informacje, że mikroinwertery to przyszłość instalacji fotowoltaicznych, oraz że coraz częściej w krajach o dłuższej historii instalacji PV, zdarza się, że starsze instalacje są przebudowywane na instalacje wykorzystujące mikroinwertery. Przyjrzyjmy się jakie argumenty mogą stać za takimi decyzjami.

Gwarancja i żywotność

Mikroinwertery mają dłuższą żywotność niż klasyczne centralne inwertery. Dodatkowo w przypadku uszkodzenia, np. spowodowanego wyładowaniem zniszczeniu ulegnie jeden, dwa inwertery, których cena jest wielokrotnie niższa niż cena inwertera centralnego.

Bezpieczeństwo

Bezpieczne niskie napięcie. To temat, któremu poświęcimy osobny artykuł, jednak wszyscy zaawansowani użytkownicy systemów PV wiedzą jak poważny jest problem związany z wysokim napięciem DC występującym w klasycznej instalacji fotowoltaicznej. Moduły solarne w stringach mogą generować nawet 1000V stałego napięcia (DC), które potrafi być bardzo niebezpieczne dla ludzi bezpośrednio, ale także w związku z potencjalnymi pożarami, które może wywoływać. Dodatkowo jeśli już taki pożar powstanie na połaci dachowej, to jest olbrzymi problem związany z bezpieczeństwem strażaków gaszących taką instalację, co często skutkuje rezygnacją z gaszenia palącego się domu z instalacją PV na dachu. Mikroinwertery ten problem niwelują, ponieważ na dachu nie występuje napięcie prądu stałego większe niż 60V. Reszta to przewody z napięciem zmiennym 230V (AC).

Lepsza optymalizacja pracy instalacji

W przypadku instalcji klasycznej zacienienie nawet jednego ogniwa przez zwykły liść wpływa na pracę całego systemu PV (1 MPPT), obniżając produkcję prądu nawet o kilkadziesiąt procent. W przypadku mikroinwerterów, każdy moduł fotowoltaiczny pracuje niezależnie, dzięki czemu zacienienie, uszkodzenie lub inny problem z modułem, powoduje spadek produkcji energii tylko na tym module, w momencie gdy cała instalacja pracuje normalnie. Dodatkowo prąd zmienny powoduje że przy instalacjach oddalonych są mniejsze straty spowodowane przesyłem energii.

Tradycyjna instalacja

>> Jeden moduł wpływa na wydajność całej instalacji

>> System podatny na zabrudzenia, zacienienia, awarię modułu

Mikroinwertery

>> Każdy moduł kontrolowany niezależnie

>> System odporny na wpływ czynników otoczenia

Monitoring

Dzięki mikroinwerterom dysponujemy dokładnym monitoringiem całej instalacji i każdego modułu osobno. Dzięki takiemu rozwiązaniu od razu widzimy gdzie jest problem i możemy go szybko wyeliminować wymieniając uszkodzony moduł. W przypadku klasycznej instalacji monitorowane są całe stringi, przez co w przypadku zmniejszenia się produkcji energii nie wiemy w którym miejscu musimy szukać problemu, a jego identyfikacja wymaga często kosztownych i zaawansowanych technik.

Skalowalność

Niejednokrotnie inwestor nie wie czy instalacjia PV jest dobrym rozwiązaniem lub nie może przeznaczyć większych środków, aby wykonać od razu dużą instalację. Musi wtedy albo przewidzieć montaż większego inwertera, tak aby mógł obsłużyć w przyszłości większą instalację, lub pogodzić się z większymi kosztami instalacji opartej na dwóch centralnych inwerterach. W wypadku mikroinwerterów możemy wybudować jakąkolwiek część instalacji, a za pewien czas rozbudować ją o następne moduły.

Zastosowanie różnych modułów

W wypadku mikroinwerterów nie ma znaczenia, że zastosujemy w jednej instalacji moduły różnej mocy lub różnych producentów. Każdy z modułów będzie pracował w optymalnych dla siebie warunkach, a jeden słabszy moduł w żaden sposób nie będzie „hamował” pracy pozostałych.

Koszty

Instalacja na mikroinwerterach wcale nie musi być droższa, szczególnie małe instalacje domowe będą tańsze z zastosowaniem mikroinwerterów, jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę większą wydajność instalacji, oraz pozostałe wymienione argumenty, okazuje się że Mikroinwertery mogą być bardzo ciekawą alternatywą dla klasycznych rozwiązań. Zrozumiałe stają się także decyzje niektórych inwestorów na zachodzie Europy o przebudowie już istniejących instalacji.

WYDAJNOŚĆ

Słońce generuje energię przez cały dzień. Twoja

instalacja fotowoltaiczna też powinna.

Dzięki niższemu napięciu rozruchowemu niż w przypadku konkurencyjnych marek, mikroinwertery APsystems pracują dłużej o każdej porze dnia. Oznacza to większą produkcję energii podczas każdego cyklu słonecznego, a co za tym idzie, dostarczanie większej ilości prądu do domu i oszczędzanie pieniędzy od wschodu do zachodu słońca. Funkcja indywidualnego monitorowania maksymalnej mocy szczytowej (MPP) w każdym module optymalizuje wydajność w każdej sytuacji, nawet podczas dni o słabym nasłonecznieniu lub dużym zachmurzeniu, czy też przy dużym zacienieniu — bez względu na położenie modułu.

GWARANCJA

10 lub 20 lat to długi czas. Przez ten okres będziemy

zawsze służyć pomocą.

APsystems oferuje okres gwarancji na mikroinwertery od 10 do 20 lat. Inwestując w instalację fotowoltaiczną, chcesz mieć pewność, że jest solidnie wykonana. A dzięki potwierdzonemu potencjałowi przyniesienia zysków, silnemu poparciu i skutecznemu modelowi biznesowemu, będziemy udzielać wsparcia przez wiele lat.

BEZPIECZEŃSTWO

Technicy serwisowi lub Ty — każdy powinien być

bezpieczny na dachu.

Krajowe przepisy bezpieczeństwa jak NEC 2014, nakazują stosowanie zabezpieczeń w dachowych elementach fotowoltaicznych, takich jak ochrona przed łukiem elektrycznym i błyskawiczne wyłączenie instalacji. Mikroinwertery APsystems zostały zaprojektowane i zbudowane zgodnie z przyjętymi normami. A ich działanie przy niskim napięciu prądu stałego gwarantuje dodatkowe bezpieczeństwo właścicielowi domu.

SOLIDNE WYKONANIE

130 patentów gwarantujących niedoścignioną

niezawodność.

Potrzebujesz zintegrowanego, dobrze działającego systemu. Rozwiązanie fotowoltaiczne firmy APsystems łączy wysokowydajną konwersję energii z najnowocześniejszym systemem zbierania i monitorowania danych, dzięki czemu przez cały czas wiesz dokładnie, jak działa system. Bez względu na to, gdzie jesteś.

MODUŁOWOŚĆ

Dopasuj system do swoich potrzeb.

Możesz zacząć od instalacji na balkonie i bez żadnych ograniczeń prze- kształcić ją w większą instalację fotowoltaiczną na dachu.

INTELIGENTNE ROZWIĄZANIA PLUG & PLAY Łatwa instalacja.

Dzięki naszym mikroinwerterom Duo lub Quad możesz zainstalować swój zestaw w rekordowym czasie. Nasze zaawansowane oprogramowanie monitorujące i analizują- ce produkcję energii oferuje kompleksowe, całodobowe monitorowanie układu mikro- inwerterów APsystems. Jego szeroki zakres funkcji spełnia wymagania zarówno właści- ciela domu, jak i instalatora.

Pompy Ciepła / Fotowoltaika – Przytyk, Zakrzew, Potworów, Rusinów, Klwów, Odrzywół, Radzanów, Stara Błotnica, Jedlińsk, Radom