PODSTAWOWE ELEMENTY INSTALACJI PV:
- Moduły fotowoltaiczne – jest to najbardziej widoczna część całej Instalacji. Wykorzystując efekt fotoelektryczny, wytwarzają energię elektryczną z promieniowania słonecznego.
- Falownik (inwerter) – jego głównym zadaniem jest przetworzenie napięcia stałego generowanego przez panele fotowoltaiczne na napięcie przemienne o pożądanych parametrach. Dodatkowo falownik jest odpowiedzialny zbieranie danych o produkcji energii z paneli. Gdy podłączymy go do sieci Ethernet jesteśmy w stanie analizować produkcję, pogodę, parametry sieci elektrycznej, ewentualne alarmy generowane przez falownik.
MIKROFALOWNIK jest rozwinięciem instalacji fotowoltaicznej: zamiast jednego falownika mamy kilka do których moduły fotowoltaiczne podłączone są OSOBNO – wówczas każdy działa samodzielnie. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ - Rozdzielnica prądu stałego (DC) – jest to urządzenie, pozwalające na zainstalowanie zabezpieczeń przeciwprzepięciowych oraz nadmiarowo-prądowych, chroniących instalację fotowoltaiczną po stronie napięcia stałego.
- Przewody solarne – służą do połączenia paneli PV między sobą, a także do falownika.
- System montażowy – system umożliwiający montaż modułów PV na różnych typach i powierzchniach dachowych lub na gruncie.
Zobacz jak wygląda montaż na dachówce ceramicznej.
- Instalacja odgromowa – zabezpiecza instalację wewnętrzną przed przeskokiem napięcia z wyładowań atmosferycznych.
- Licznik dwukierunkowy – zlicza energię pobraną oraz oddaną nadwyżkę produkcyjną do sieci.
CZY INSTALACJA DZIAŁA TYLKO W SŁONECZNE DNI ?
Do działania instalacji fotowoltaicznej wystarczy rozproszone światło.
Ogniwa wysokiej jakośći mogą w pochmurne dni produkować zaledwie 1 proc. mniej energii niż w dni słoneczne.
Wydajność paneli fotowoltaicznych, jest wyższa, gdy na zewnątrz jest chłodniej.
W gorące dni wydajność PV spada.