Od nowego roku prąd może zdrożeć o 10-20 proc., jeśli rząd nie zamrozi cen

  • 22 lis, 07:42

Jak poinformował w poniedziałek URE, trafiły do niego wnioski dotyczące wysokości taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2020 r. "GW" prognozuje, że ceny wzrosnąć mogą o 10-20 proc.

Foto: Piotr Kamionka / East NewsJak poinformował w poniedziałek URE, trafiły do niego wnioski dotyczące wysokości taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2020 r. „GW” prognozuje, że ceny wzrosnąć mogą o 10-20 proc.

ZOBACZ TAKŻE

Firmy energetyczne chcą podwyżek cen prądu nawet o 40 proc.

Państwowe spółki energetyczne złożyły wnioski o podwyżki cen prądu

Od 1 stycznia 2020 r. prąd może zdrożeć o ok. 10-20 proc. Stanie się tak, jeśli rząd nie zamrozi cen – prognozuje „Gazeta Wyborcza”.

„GW” przytacza słowa Michała Hetmańskiego z fundacji Instrat, który przypomina, żerachunek za energię składa się z dwóch części: opłaty za samo zużycie i za dystrybucję.

– Zakładając, że prawdą jest, że wnioski taryfowe spółek mówią o 20-40-procentowym wzroście związanym z kosztami energii, to o tyle wzrośnie połowa naszego rachunku. Czyli całość o ok. 10-20 proc. – mówi w rozmowie z dziennikiem.

Zobacz też: Firmy energetyczne chcą podwyżek cen prądu nawet o 40 proc.

Prąd prędzej czy później zdrożeje

Tyle wzrosną rachunki za prąd, jeśli rząd nie zamrozi jego cen. Gazeta zauważa jednak, że jeśli zamrożenie zostanie odłożone w czasie, „to w 2021 r. naprawdę możemy być zszokowani rachunkami”.

„(…) koszty energii nie będą maleć, lecz dalej rosnąć przez rosnące ceny opłat za emisje CO2, to jeszczedojdzie do rachunku opłata mocowa, czyli prawie 100 zł rocznie – to lekko ponad rachunek miesięczny za prąd przeciętnego polskiego domu” – czytamy w „Wyborczej”.

Jak poinformował w poniedziałek URE, trafiły do niego wnioski dotyczące wysokości taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2020 r. Wnioski skierowały zobowiązane do tego przedsiębiorstwa energetyczne, czyli tzw. sprzedawcy z urzędu z czterech grup energetycznych: PGE, Tauron, Enea i Energa.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/podwyzki-cen-pradu-w-2020-r/lef7vy9

Jedna myśl w temacie “Od nowego roku prąd może zdrożeć o 10-20 proc., jeśli rząd nie zamrozi cen”

  1. Pingback: 2stalking

Możliwość komentowania została wyłączona.